Komórki macierzyste

Z BINWIT
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Inne języki:
English • ‎polski

=Definicja=

Komórki macierzyste to pierwotne, niewyspecjalizowane komórki, które mają nieograniczoną zdolność do samoodnawiania oraz różnicowania się w wyspecjalizowane komórki potomne tworzące tkanki i narządy. Poprawne funkcjonowanie organizmu zależne jest od homeostazy tkankowej a utrzymanie homeostazy związane jest z pulą komórek macierzystych utrzymującą w równowadze liczbę komórek somatycznych organizmu. W każdym narządzie organizmu systematycznie powstają nowe komórki, które dojrzewają, różnicują się w wyspecjalizowane komórki danego narządu a po wypełnieniu swojej funkcji biologicznej giną w procesie apoptozy. Komórki macierzyste, rezydujące w niszy komórkowej danego narządu, otrzymują sygnały z otoczenia uszkodzonej tkanki i rozpoczynają proces naprawy prowadzący do regeneracji tkanek.


Rodzaje komórek macierzystych

Klasyfikacja komórek macierzystych ze względu na źródło pochodzenia

  1. Embrionalne (zarodkowe) komórki macierzyste – pochodzą z komórek zarodka (komórki totipotencjalne) lub z węzła zarodkowego blastocysty (komórki pluripotencjalne), mogą przekształcić się we wszystkie rodzaje komórek organizmu. Jednakże, użycie embrionalnych komórek macierzystych w celach terapeutycznych budzi wątpliwości natury etycznej, zatem ich zastosowanie nie powinno mieć miejsca w medycynie regeneracyjnej.
  2. Płodowe komórki macierzyste – mogą być pozyskane z krwi pępowinowej i z tkanek popłodu takich jak pępowina czy łożysko, tkanki te stanowią naturalne źródło ich pozyskania gdyż niewykorzystane poddawane są utylizacji medycznej.
  3. Somatyczne komórki macierzyste – dojrzałe, znajdują się w tkankach dorosłego organizmu i są odpowiedzialne za ich regenerację. Są to zarówno komórki multipotencjalne (m. in. komórki krwiotwórcze) jak i komórki unipotencjalne (np. komórki satelitowe mięśni szkieletowych). Pozyskanie somatycznych komórek macierzystych jest dobrze udokumentowane i wiele z nich znalazło zastosowanie w terapiach komórkowych np. przeszczepianie komórek krwiotwórczych w schorzeniach układu hematologicznego.

Bibliografia