Komórki macierzyste to pierwotne, niewyspecjalizowane komórki, które mają nieograniczoną zdolność do samoodnawiania oraz różnicowania się w wyspecjalizowane komórki potomne tworzące tkanki i narządy. Poprawne funkcjonowanie organizmu zależne jest od homeostazy tkankowej a utrzymanie [[homeostaza|homeostazy]] związane jest z pulą komórek macierzystych utrzymującą w równowadze liczbę [[komórki somatyczne|komórek somatycznych]] organizmu. W każdym narządzie organizmu systematycznie powstają nowe komórki, które dojrzewają, różnicują się w wyspecjalizowane komórki danego narządu a po wypełnieniu swojej funkcji biologicznej giną w procesie [[apoptoza|apoptozy]]. Komórki macierzyste, rezydujące w [[nisza komórkowa|niszy komórkowej]] danego narządu, otrzymują sygnały z otoczenia uszkodzonej tkanki i rozpoczynają proces naprawy prowadzący do regeneracji tkanek.
Komórki macierzyste, nazywane również komórkami pnia (ang. stem cells), to pierwotne, niewyspecjalizowane komórki, które mają nieograniczoną zdolność do samoodnowy oraz różnicowania się w wyspecjalizowane komórki potomne tworzące tkanki i narządy. Komórki macierzyste są obecne zarówno w zarodkach, jak i w dorosłym organizmie. Poprawne funkcjonowanie organizmu zależne jest od homeostazy tkankowej a utrzymanie [[homeostaza|homeostazy]] związane jest z pulą komórek macierzystych utrzymującą w równowadze liczbę komórek somatycznych organizmu. W każdym narządzie organizmu systematycznie powstają nowe komórki, które dojrzewają, różnicują się w wyspecjalizowane komórki danego narządu a po wypełnieniu swojej funkcji biologicznej giną w procesie [[apoptoza|apoptozy]]. Komórki macierzyste, rezydujące w [[nisza komórek macierzystych|niszy komórek macierzystych]] danego narządu, otrzymują sygnały z otoczenia uszkodzonej tkanki i rozpoczynają proces naprawy prowadzący do regeneracji tkanek.
Aktualna wersja na dzień 07:23, 25 cze 2021
Definicja
Komórki macierzyste, nazywane również komórkami pnia (ang. stem cells), to pierwotne, niewyspecjalizowane komórki, które mają nieograniczoną zdolność do samoodnowy oraz różnicowania się w wyspecjalizowane komórki potomne tworzące tkanki i narządy. Komórki macierzyste są obecne zarówno w zarodkach, jak i w dorosłym organizmie. Poprawne funkcjonowanie organizmu zależne jest od homeostazy tkankowej a utrzymanie homeostazy związane jest z pulą komórek macierzystych utrzymującą w równowadze liczbę komórek somatycznych organizmu. W każdym narządzie organizmu systematycznie powstają nowe komórki, które dojrzewają, różnicują się w wyspecjalizowane komórki danego narządu a po wypełnieniu swojej funkcji biologicznej giną w procesie apoptozy. Komórki macierzyste, rezydujące w niszy komórek macierzystych danego narządu, otrzymują sygnały z otoczenia uszkodzonej tkanki i rozpoczynają proces naprawy prowadzący do regeneracji tkanek.