Translations:Komórki macierzyste/3/pl: Różnice pomiędzy wersjami

Z BINWIT
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
(Import nowej wersji z zewnętrznego źródła)
 
(Import nowej wersji z zewnętrznego źródła)
Znacznik: Zastąpiono
 
Linia 1: Linia 1:
# '''Komórki totipotencjalne''' – najbardziej pierwotne komórki, są to jedyne komórki w organizmie zdolne do różnicowania się do każdego typu embrionalnych komórek somatycznych i powstania całego organizmu. Powstają w wyniku zapłodnienia tworząc zygotę a następnie w dalszym procesie rozwojowym tworzą blastomery. Są zdolne do tworzenia łożyska, łączącego płód z organizmem matki.
=Klasyfikacja komórek macierzystych ze względu na źródło pochodzenia=
# '''Komórki pluripotencjalne''' – są to komórki potomne totipotencjalnych komórek macierzystych i mogą dać początek komórkom trzech listków zarodkowych: endodermy, mezodermy i ektodermy. Komórki te są zdolne do organizowania się i tworzenia dowolnej tkanki w procesie embriogenezy (z wyjątkiem komórek łożyska). Wraz z rozwojem płodu i formowaniem się poszczególnych struktur tkankowych, komórki pluripotencjalne tracą swój pluripotentny charakter na rzecz tkankowo-specyficznego charakteru. Komórki pluripotencjalne można spotkać tylko podczas rozwoju embrionalnego, nie mogą jedynie przekształcić się powrotnie w komórki totipotencjalne.
# '''Komórki multipotencjalne'''– to komórki charakteryzujące się zdolnością do tworzenia tkanek w obrębie jednego z trzech listków zarodkowych
#* Pierwszy listek zarodkowy (ektoderma) – tkanka nerwowa, tkanka nabłonkowa, przydatki skórne,
#* Drugi listek zarodkowy (endoderma) – układ trawienny, układ oddechowy, układ endokrynny, układ moczowy, narządy zmysłów,
#* Trzeci listek zarodkowy (mezoderma) – tkanka kostna, tkanka chrzęstna, mięśnie szkieletowe, mięśnie gładkie, mięsień sercowy, ścięgna, więzadła, tkanka tłuszczowa. Przykładem multipotencjalnych komórek trzeciego listka zarodkowego są [[Mezenchymalne Komórki Macierzyste|mezenchymalne komórki macierzyste]] (ang. mesenchymal stem cells -MSC).Komórki multipotencjalne rezydują w [[nisza komórkowa|niszach komórkowych]] a ich liczba zwykle maleje wraz z wiekiem i wraz ze zdolnością do samoodnowy organizmu.
# '''Komórki unipotencjalne'''<span></span>– komórki wyspecjalizowane do różnicowania się w stronę zdefiniowanych komórek danej tkanki z zachowaną zdolnością do podziałów (w przeciwieństwie do komórek dojrzałych). Przykładem komórek unipotencjalnych są np. mioblasty różnicujące się w stronę miocytu - dojrzałej komórki mięśniowej, lub osteoblasty różnicujące się w stronę osteocytu – komórki tworzącej kość. Komórki unipotencjalne rezydują w tkankach i odpowiadają na sygnały związane z uszkodzeniem tkanki poprzez ich aktywację i następową regenerację tkanki.

Aktualna wersja na dzień 12:20, 11 sty 2021

Objaśnienie komunikatu (zmień)
Ten komunikat nie posiada dokumentacji. Jeśli wiesz gdzie lub jak ten komunikat jest używany, możesz pomóc innym tłumaczom przez dodanie dokumentacji do tego komunikatu.
Tekst źródłowy komunikatu (Komórki macierzyste)
=Klasyfikacja komórek macierzystych ze względu na źródło pochodzenia=

Klasyfikacja komórek macierzystych ze względu na źródło pochodzenia